آشنایی با روش صحیح شستن فرش و موکت در منزل

اگر قصد شستن فرش و موکت در منزل خود را دارید، ضروری است نکاتی را رعایت کنید تا کیفیت فرش حفظ گردد؛ نکاتی از قبیل توجه به دمای آب، ماده شوینده مناسب، نحوه شستشو و روش خشک کردن، که در این مقاله آورده شده است.

آشنایی با روش صحیح شستن فرش و موکت در منزل

سرویس خانه داری - هر چند که شستشوی فرش در منزل کمی زمان بر است، اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند که به جای سپردن فرش های منزل به قالیشویی، خودشان آستین ها را بالا زده و در منزل این کار را انجام دهند؛ اما از آنجا که هر کاری اصولی دارد، شستن فرش و موکت در منزل نیز مانند شستن لباس های پشمی یا شستن لباس های مشکی، اصول خاص خود را دارد. از این رو در این مقاله نکات مهم برای شستشوی فرش و موکت در منزل آورده شده است.

برای دسترسی سریع به مطلب مورد نظرتان، از فهرست موضوعی زیر یاری بگیرید.
  • روش صحیح شستن فرش و موکت در منزل
  • بهترین مواد شوینده برای شستن فرش و موکت در منزل چیست؟
  • آیا فرش را با وایتکس بشوییم؟
  • آیا نحوه شستن فرش با رنگ فرش ارتباطی دارد؟

روش صحیح شستن فرش و موکت در منزل

1. فرش

برای داشتن یک شستشوی مناسب باید اصول زیر را در نظر بگیرید.

1. برای انتقال فرش به محل شستشو، فرش های دستی و ماشینی با تراکم بالای 500 شانه را نباید تا کنید؛ چرا که جای تای آن به صورت شکستگی روی فرش باقی می ماند؛ضمن اینکه عمر فرش را هم کاهش می دهد. بهترین و آسان ترین راه انتقال فرش، لوله کردن آن است. اما تا کردن فرش های تراکم پایین چندان مشکل زا نیست.

2. قبل از شستشوی فرش، گرد و غبار آن را با تکاندن فرش یا با جارو کشیدن از بین ببرید، اما مواظب باشید حین این کار تار و پود فرش شما دچار آسیب نگردد.

3. در صورتی که فرش شما رنگ پس می دهد، بهتر است کار شستشوی آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید؛ زیرا شستن اینگونه فرش ها، دردسر زیادی دارند و احتمال زیادی دارد که رنگ پس داده شده به قسمت های روشن فرش هم سرایت کند.

برای اینکه بدانید فرش شما رنگ می دهد یا نه، روی سطح فرش یک پارچه یا دستمال سفید یا حتی یک گوش پاک کن مرطوب بکشید. رنگ دریافت پارچه نشان از رنگ پس دادن فرش است.

4. برای اینکه آب اضافی فرش به راحتی از آن خارج گردد برای شستشوی فرش از سطحی سخت و شیب دار بهره ببرید.

5. به هیچ وجه در شستن فرش ها از آب گرم استفاده نکنید؛ زیرا این کار کیفیت فرش ها را پائین می آورد. به خصوص برای فرش هایی که دارای چله پشمی یا ابریشمی هستند، آب باید به صورت دوش و ولرم باشد.

6. پودر دستی محلول در آب، شوینده مناسبی است که می توانید از ان بهره ببرید.

7. در هنگام شستشو از یک پاروی دسته دار یاری بگیرید و بخش های روشن تر فرش را ملاک خود برای تمیزی قرار دهید. بعد از اینکه با پارو چند بار کف را روی قسمت های مختلف فرش جابه جا کردید، کف ها را به بیرون از فرش راهنمایی نموده و روی آن آب بگیرید.

8. پس از اتمام شستن فرش، برای پهن کردن آن عجله نکنید. ضروری است ابتدا با یک پارو فرش را آبگیری نموده و سپس با یک دستمال نخی یا حوله، پرز های آن را بگیرید و یک ساعت به همان حالت روی زمین بگذارید تا قسمت هایی که رنگ پس می دهد با قسمت های دیگر فرش برخورد پیدا نکند. وقتی فرش یک ساعت روی زمین به صورت پهن شده ماند، رطوبت خود را از دست می دهد و آماده پهن کردن می گردد.

اگر هنگام پهن کردن فرش دوباره روی آن آب بگیرید، ریشه های آن حتما زردرنگ خواهد شد.

علت زرد شدن فرش بعد از شستن و راه چاره

9. در صورتی که می خواهید کیفیت فرش شما محفوظ بماند، از پهن کردن یا آویزان کردن آن زیر نور مستقیم خورشید، خودداری کنید. بهتر است آن را از پشت و به دور از نور مستقیم آفتاب پهن کنید.

10. پس از خشک شدن فرش، در جهت خواب فرش چند بار برس بزنید تا تمام طرح های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا، شکیل تر و تمیزتر دیده گردد.

استفاده از وسایل حرارتی برای خشک کردن فرش و موکت، می تواند به بافت آن ها آسیب برساند.

2. موکت

موکت ها اغلب کوچک تر و سبک تر هستند و شستشوی آن ها نسبت به فرش آسان تر است. شست وشوی موکت نیز همان مراحل شست وشوی فرش را دارد، با این تفاوت که هم رو و هم پشت آن باید شسته گردد. به علاوه مرحله غبارگیری پیش از شستشو نیز در خصوص موکت بسیار مهم است؛ چرا که آن ها قابلیت جذب گرد و خاک بیشتری دارند و معمولا جا هایی پهن می شوند که آلوده تر است.

پاسخ به سوالات احتمالی

بهترین مواد شوینده برای شستن فرش و موکت در منزل چیست؟

مواد شوینده اسیدی و قلیایی برای شستن فرش و موکت مناسب نیستند؛ زیرا ممکن است به بافت فرش آسیب برسانند. در این حالت بهتر است از شوینده های خنثی نظیر پودر دستی محلول در آب، شامپوی فرش، مایع ظرفشویی و یا پودر صابون محلول در آب بهره ببرید. استفاده از شامپو های نرم نماینده لباس هم بافت فرش شما را نرم خواهد نمود.

پودر های دستی آنزیم دار یعنی همان هایی که دارای دانه های رنگی هستند، برای شست وشوی فرش بهتر از پودر های معمولی عمل می نمایند. اگر می خواهید نتیجه بهتری از کار خود بگیرید، می توانید پودر دستی را چند ساعت قبل از شستشوی فرش، داخل یک ظرف بزرگ ریخته و با آب گرم حل کنید تا رنگدانه های آنزیم دار نقش تأثیرگذارتری داشته باشند.

آیا فرش را با وایتکس بشوییم؟

وایتکس پاک نماینده ای بسیار نفوذپذیر، قوی، دارای خاصیت بالای سفیدنمایندگی و بوی شدید و بسیار اسیدی است؛ بنابراین حتی اگر به مقدار بسیار کم و همراه با شوینده های دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد، باز هم اثرات مخرب خود را بر تار و پود فرش خواهد گذاشت. در چنین حالتی اگر حتی آثاری از سفیدی در ظاهر مشاهده نگردد، خواهید دید که فرش در مدتی کوتاه کیفیت خود را از دست داده و به راحتی می پوسد و پاره می گردد؛ بنابراین به هیچ وجه برای شستن فرش از وایتکس استفاده نکنید.

آیا نحوه شستن فرش با رنگ فرش ارتباطی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که صرفا فرش های دستباف از حساسیت بالاتری برخوردارند و امکان آسیب دیدن آن ها بالاست. اگر اصرار دارید که فرش دستباف خود را خودتان بشوئید، از آب گرم برای این کار استفاده نکنید؛ زیرا علاوه بر اینکه باعث رنگ پس دادن فرش می گردد، آب گرم مورد استفاده، رنگ پس داده شده را در قسمت های با رنگ روشن فرش تثبیت می کند. رنگ برداری و ترمیم این اتفاق نیز بسیار سخت و نیز با هزینه کلان همراه است.

همچنین توجه داشته باشید که فرش دستبافت را به هیچ وجه از قبل خیس ننمائید. پس از انجام شستشو، به هیچ وجه آن را لوله نکنید و داخل فرش لوله شده را نیز آب نگیرید.

سخن آخر

در این مطلب نکات لازم برای شستن فرش و موکت در منزل آورده شد؛ اکیدواریم از نکات گفته شده استفاده لازم را برده باشید. اما ضروری است بدانید که هیچ دلیلی ندارد تا فرش ها هر ساله شسته شوند! می توانید این کار را هر 2 یا چند سال انجام دهید تا کیفیت فرش به خوبی حفظ گردد. خواندن مقاله روش صحیح تمیز کردن فرش پشمی و فرش پرزدار نیز برای شستن اینگونه فرش ها به شما یاری خواهد نمود.

منتظر دریافت نظرات شما در بخش نظرات و پرسش ها هستیم.

منبع: ستاره

به "آشنایی با روش صحیح شستن فرش و موکت در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با روش صحیح شستن فرش و موکت در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید