اختصاص بیش از 35 میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار

رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان گفت: بیش از 35 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله با پدیده گرد و غبار به استان کرمان اختصاص یافت.

اختصاص بیش از 35 میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار

به گزارش خبرنگار از، مجید نظری رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با بیان اینکه سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مقابله با پدیده گرد و غبار، اعتباری بالغ بر 35 میلیارد و 500 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، گفت: برای مقابله با پدیده گرد و غبار، برنامه ریزی گسترده ای اجرا شده است.

او نهالکاری حدود 2 هزار و 250 هکتاری در سطح استان، کنترل هرز آب در سطح 9 هزار و 800 هکتار، احداث بادشکن بیولوژیک به طول 200 کیلومتر و احداث قریب به هزار و 500 کیلومتر تله های رسوب گیر را از برنامه های این مجموعه برای مقابله با پدیده گرد و غبار در سال جاری عنوان نمود.

نظری با بیان اینکه قرار است این پروژه ها در 10 شهرستان کرمان، راور، شهربابک، سیرجان، انار، رفسنجان، ریگان، فهرج، بم و نرماشیر اجرایی شوند، بیان داشت: به علت مسائل بیشتر در 4 شهرستان شرقی؛ یعنی: ریگان، فهرج، بم و نرماشیر، سهم این 4 شهرستان در این پروژه ها بیشتر است و بیش از 60 درصد از کل این اعتبار در این شهرستان ها هزینه می گردد که البته، فهرج و ریگان سهم بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

او از فراهم کردن مقدمات کاری سخن گفت و اضافه نمود: هم اکنون در مرحله تهیه اسناد مناقصه و ورود به مرحله اجرایی کار هستیم.

رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان از شروع کار ظرف مدت یک یا دو ماه آینده سخن گفت و بیان داشت: از لحاظ فصلی فعلا تأخیری نداریم و در صورتی که مسئله ای به وجود نیاید، در زمان مقرر تعهداتمان را انجام می دهیم.

او با بیان اینکه در جلسه کمیته هماهنگی امور اجرایی طرح های مقابله با گرد و غبار در رابطه با برنامه کاری، کلیاتی مصوب شد و قرار شد ظرف ده روز آینده، اسناد مناقصه آماده شوند.

نظری گفت: در این جلسه، موضوعاتی از جمله: پیگیری خرید نهال و نهاده و مستندسازی نیز مورد گفتگو نهاده شد.

او همچنین اضافه نمود: استان کرمان به لحاظ شرایط خاص کویری، دارا بودن مرز بسیار گسترده با کویر لوت، حاکم بودن شرایط اقلیمی و اکولوژی که از لحاظ اقلیمی، بخش اعظم آن جز مناطق خشک و فراخشک محسوب می گردد، همیشه تحت تأثیر پدیده گرد و غبار بوده؛ ولی، در سال های اخیر با توجه به خشکسالی های مستمر و تشدید پدیده خشکی، این پدیده افزایش داشته است.

رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با بیان اینکه در شهر های شرقی استان، مثل: بم، نرماشیر، فهرج و ریگان، شاهد شدت بیشتر پدیده گرد و غبار هستیم، اضافه نمود: این پدیده بعضا باعث مسائل تنفسی برای شهروندان آن منطقه، سخت شدن شرایط زیستی برای مردم منطقه و محدودیت های زیاد برای بستر های توسعه می گردد.

او با اشاره به اینکه از سال 96 با استفاده از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، بعد از 13 سال، پروژه مالچ پاشی را بار دیگر شروع نموده ایم، بیان داشت: این پروژه در سطح هزار و 500 هکتار شهرستان ریگان و هزار هکتار شهرستان نرماشیر انجام شد.

نظری گفت: در تکمیل پروژه مالچ پاشی، نهالکاری حدود 140 هکتار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و پروژه های متعدد دیگری در مورد کنترل بیابان زایی و گرد و غبار در مناطق شرق استان و حتی، شهرستان های شمالی استان از محل اعتبارات استانی و اعتبارات ملی اجرا شده اند.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اختصاص بیش از 35 میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص بیش از 35 میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید