اندیشکده آمریکایی: منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است

یک اندیشکده آمریکایی ضمن اشاره به قدرت رو به گسترش ایران در چهار دهه گذشته خطاب به سیاستمداران این کشور نوشته منتظر تغییر نظام ایران نباشند.

اندیشکده آمریکایی: منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی روز پنجشنبه با یادآوری اینکه سیاست های دولت های متوالی آمریکا علیه نظام ایران در 40 سال گذشته ناکام مانده به سیاستمداران این کشور توصیه نموده که منتظر تغییر نظام ایران نباشد.

اندیشکده شورای آتلانتیک در تحلیلی به قلم جک گلدستون، استاد دانشگاه در دانشگاه جورج میسون نوشته است: از زمان وقوع انقلاب ایران در سال 1979، ایالات متحده منتظر فروپاشی جمهوری اسلامی بوده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان نموده، جمهوری اسلامی ایران در برابر جنگ هشت ساله با عراق، چندین دهه تحریم و ناآرامی های پس از انتخابات سال 2009 (1388) دوام آورده و باثبات باقی مانده است.

در بخشی از این تحلیل آمده است: [جمهوری اسلامی ایران] حتی در حالی که انقلاب های رنگی و قیام ها شرق اروپا، شوروی سابق، شرق آسیا و خاورمیانه را درمی نوردید، باثبات باقی مانده است. در واقع، به نظر می رسد با وجود همه این چالش ها قدرت نظام ایران افزایش یافته است و نیروهای نیابتی ایران در سراسر خاورمیانه، از حزب الله در لبنان گرفته تا حوثی ها در یمن، در کار دولت های خارجی اخلال ایجاد نموده و نفوذ گروه های مایل به ایران در سراسر منطقه را افزایش داده اند.

تحلیلگر شورای آتلانتیک نوشته با ثبات ماندن نظام ایران تنها یک دلیل ندارد و ده ها عامل در اینکه تهران توانسته در برابر فشارهای عجیب خارجی و داخلی دوام بیارد، نقش داشته اند.

گلدستون در ادامه به ذکر عوامل فوق الذکر پرداخته است. مطابق این تحلیل، نخستین دلیل برای پایداری نظام جمهوری اسلامی این است که نظام های انقلابی که در زمان جنگ شکل می گیرند اغلب بادوام تر از حکومت های دیگر هستند.

تحلیلگر شورای آتلانتیک نوشته است: حکومت های انقلابی که در آزمون جنگ قرار می گیرند مجبورند ارتش های قدرتمند و بوروکراسی های موثری ایجاد نموده و برای بقا اختلاف های داخلی شان را کمرنگ یا حذف نمایند.

گلدستون نوشته چنین نظام هایی مملو از سیاستمداران کهنه کار است که علی رغم اختلافاتشان هدفِ مشترک دفاع از نظام انقلابی، آنها را به هم پیوند می دهد.

او در شرح در شرح درباره دومین دلیل مدعی شده تحریم های اعمال شده علیه ایران موجب شده مقام ها در تهران بتوانند عملکرد مالی ضعیف خود را توجیه نمایند.

تحلیلگر شورای آتلانتیک سومین عامل استحکام نظام ایران را بروز جنگ در کشورهای همسایه ایران دانسته و نوشته این جنگ ها به تقویت روحیه ملی گرایی در میان ایرانی ها منجر شده است.

گلدستون چهارمین دلیل را این دانسته که هنگام بروز اختلاف میان مقام های نظام جمهوری اسلامی ایران آنها اختلافات را در چارچوب نظام حل می نمایند. او نوشته است: همه مقام های ایران به نظام انقلابی و تقویت جمهوری اسلامی متعهد هستند.

او در شرح درباره پنجمین عامل پایداری نظام ایران به برگزاری انتخابات هایی که به گفته او تا حد زیادی آزاد هستند اشاره نموده است. او نوشته که جمهوری اسلامی به جمعیت ایران اجازه داده تمایلات خود برای اصلاح رویه های کشور را در چارچوب نظام اسلامی را ابراز نمایند.

گلدستون در شرح درباره عامل ششم و آخر نوشته است: پایان اینکه، انقلاب های دوره های عمر مخصوص به خودشان را دارند. آگر آنها به وسیله جنگ های داخلی یا بین المللی در برابر آزمون های اولیه پیش روی خودشان ایستادگی نمایند، به تدریج وارد مرحله ای پراگماتیک تر شده و دولت های باثبات تر و متوازن تر ایجاد می نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اندیشکده آمریکایی: منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده آمریکایی: منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید