بازنگری بیش از 90 درصد رشته های علوم پزشکی در کشور

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی از بازنگری بیش از 90 درصد رشته های علوم پزشکی در کشور اطلاع داد و گفت: توجه به رشته های میان رشته ای و برطرف نیازهای جامعه از مهمترین اهداف این بازنگری است.

بازنگری بیش از 90 درصد رشته های علوم پزشکی در کشور

دکتر سید حسن امامی رضوی در گفت وگو با خبرنگاران، راه اندازی و توجه به رشته های میان رشته ای را یکی از مهمترین سیاست های وزارت بهداشت در حوزه آموزشی مطرح کرد و گفت: راه اندازی این نوع رشته ها امروزه یکی از احتیاجهای جدید جامعه به حساب می آید؛ چرا که مسائل اصلی جامعه به حوزه های درمان و بهداشت تا حدودی در کشور رفع شده است. اما وقتی می خواهیم در مرزهای دانش حرکت و مرجعیت علمی کسب کنیم، باید دنبال رشته هایی باشیم که اثربخشی داشته باشد و احتیاجهای مردم را رفع کند.

وی در ادامه توضیح داد: در حال حاضر بازنگری رشته های علوم پزشکی مدام در حال اجرا است و می توانیم بگوییم سرفصل های آموزشی رشته های علوم پزشکی تقریباً به روز است. مثلاً یکی از مواردی که در حوزه بازنگری به عنوان آموزش جوابگو مورد توجه قرار دادیم، موضوع تدوین برنامه های آموزشی مبتنی بر توانمندی و پیامد است، به همین جهت از دو سال پیش برنامه درسی آموزش رشته پزشکی عمومی و دامپزشکی بر اساس همین احتیاج طراحی شد و امروزه در دانشگاه های علوم پزشکی اجرایی می گردد و در حال اجرای بازنگری رشته داروسازی هستیم.

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد برنامه های درسی رشته علوم پزشکی بازنگری شده است، گفت: بر اساس برنامه تدوین شده، بازنگری هر رشته ای هر 5 سال یک بار انجام می گیرد. اما در روش بازنگری احتیاجمند یک سری نوآوری بودیم که خوشبختانه به این موضوع نیز دست یافتیم.

دکتر امامی رضوی خاطر نشان کرد: بازنگری برنامه های درسی رشته های علوم پزشکی مبتنی بر توانمندی، یکی از نوآوری هایی بود که توانستیم اجرایی کنیم.

وی در مورد ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های علوم پزشکی نیز گفت: همیشه این موضوع در وزارت بهداشت مورد رصد قرار می گیرد، البته ما در بعضی از رشته های علوم پزشکی به آن احتیاجی که لازم بود، دست یافتیم. اما به طور کلی ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های علوم پزشکی با توجه به احتیاجهای جامعه روند کاهشی یا افزایشی دارد، بنابراین ما به دنبال تغییر الگو در پذیرش های خود هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازنگری بیش از 90 درصد رشته های علوم پزشکی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنگری بیش از 90 درصد رشته های علوم پزشکی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید