خطر سیل از بیخ گوشمان گذشت

ثریا روزبهانی-خبرنگار:کارشناسان سازمان هواشناسی کشور سال گذشته درباره بارش های فراوان و احتمال وقوع سیل در فروردین ماه سال 98 هشدار داده بودند.

خطر سیل از بیخ گوشمان گذشت

اما بارش های پیوسته و بعضاً شدید نوروزی از یک سو و انتشار اخبار و تصاویر ناگوار آوار شدن سیل بر سر هموطنان در چهار گوشه کشور از سویی دیگر، حسابی پایتخت نشینان به ویژه ساکنان غرب تهران را نگران کرد. چراکه طغیان رودخانه کن می توانست برای ساکنان مناطق 22، 5، 9 و 21 خطرآفرین باشد. همچنین علاوه بر احتمال طغیان رودخانه کن، احتمال وقوع سیلاب هم در روستاها و مناطق کوهستانی حریم تهران از جمله کوهسار، کن و سولقان، فرحزاد، آبشار و روستاهای حریم مناطق 5 و 22 وجود داشت و این موضوع باعث می شد تا نگرانی ها تشدید گردد، اما مدیریت شهری با آمادگی کامل و انجام اقدامات به موقعش توانست بحران پیش آمده را کنترل و مدیریت کند.

به همین خاطر با وجود بارش های شدید و متوالی، در هیچ کدام از محله ها و مناطق پهنه غربی تهران خبری مبنی بر سیل و آبگرفتگی گزارش نشد و ساکنان محله های غربی پایتخت از این خطر سر سلامت به در بردند. خبرنگاران محله در این گزارش اقدامات صورت گرفته برای مدیریت این بحران و همچنین آثار و نتایج بارش های اخیر در مناطق 5 و 22 را آنالیز نموده است.

رودخانه کن یکی از مهم ترین منابع آبی پایتخت است و نقش غیرقابل انکاری در تغذیه سفره های زیرزمینی، کیفیت آب و وضعیت هوا و محیط زیست محله های غرب تهران دارد. این رودخانه با 95 کیلومتر طول از ارتفاعات شمال غرب سرچشمه گرفته و از مناطق 5، 22، 21، 9 و 18 می گذرد و به سمت دریاچه قم ادامه جهت می دهد. تیرماه سال 1394 بود که این رودخانه به دلایل مختلف از جمله ساخت وسازهای غیراصولی، پوشش گیاهی نامناسب و انباشت رسوبات در طول سال های متمادی طغیان کرد و این حادثه خسارت جانی و اقتصادی بسیاری به دنبال داشت.

بعد از این اتفاقات، شهرداری منطقه22 برای پیشگیری از بروز اتفاقات اینچنینی، تدابیری را پیش بینی و اجرا کرد که نتیجه انجام این فعالیت ها و مدیریت بحران به موقع، در بارندگی های اخیر، به خوبی قابل رویت بود. احسان خیراتیان صفائی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه22 درباره این اقدامات می گوید: از مهم ترین اقدامات و اولویت های اجرایی برای پیشگیری از طغیان رودخانه کن می توان به انجام عملیات لایروبی رسوبات این رودخانه اشاره نمود.

در سال گذشته بیش از 3 هزار سرویس از رسوبات این رودخانه را جمع آوری کردیم. این اقدام باعث شد تا با توجه به شدت بارندگی های اخیر، محله ها و مناطق پایین دست شهر و همچنین پل شهید همت که در جهت عبور این رودخانه قرار گرفته است، آسیب نبینند و خسارتی هم به منطقه و روستاهای اطراف آن وارد نگردد. چراکه این رودخانه از روستاهایی مانند رندان، سنگان، کشار، امامزاده داود(ع) و کیگا می گذرد و طغیانش می توانست خسـارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. همچنین در زمان بارندگی ماشین های سنگین و ادوات لازم برای یاری به بازگشایی جهت تردد روستاییان در جاده های روستایی منطقه مانند سولقان و جاده وردیج مستقر شده بود. به همین خاطر در اقدامی به موقع و سریع بعد از ریزش بخشی از دیواره کوه، این جهت در کوتاه ترین زمان بازگشایی شد.

  • لایروبی و پاکسازی کانال ها

نیمه دوم سال گذشته تعدادی از پل های شریانی پهنه غربی پایتخت به دلیل قدمت و فرسایش، مرمت و در مقابل حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله مقاوم سازی شد. به همین دلیل معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 22 از لایروبی این رودخانه به عنوان اقدامی مؤثر برای یاری به انجام فعالیت های عمرانی در زمینه مقاوم سازی پل شهید همت نام می برد و می گوید: بعد از پاکسازی و لایروبی رودخانه کن، عملیات مقاوم سازی پایه های قدیمی و فرسوده پل شهید همت هم انجام شد.

به همین خاطر انجام این اقدام باعث شد تا این پل در اثر شدت بارندگی های اخیر تخریب و همچنین گل و لای در اطراف رودخانه سرازیر نگردد. همچنین علاوه بر بستر رودخانه کن، همه کانال های این محدوده و نهرهای روبسته در مجاورت بزرگراه ها مانند بزرگراه شهید حکیم، بزرگراه شهید همت و بزرگراه آزادگان هم پاکسازی و لایروبی شد.

  • ساخت حوضچه های آرامش

معاونت خدمات شهری شهرداری این منطقه، علاوه بر فعالیت های متعدد برای پیشگیری از سیل در منطقه، در کوشش است تا از بارش های اخیر بهترین بهره را ببرد. به همین خاطر تدابیری پیش بینی نموده تا از آب باران برای آبیاری فضای سبز منطقه استفاده کند. صفایی از حفر حوضچه های آرامش در نقاط مختلف منطقه به عنوان دیگر اقدام شهرداری منطقه 22 برای مدیریت بحران سیل در این منطقه خبر می دهد و می گوید:

برای پیشگیری از سیل به دلیل سرازیر شدن آب های سطحی که از دامنه رشته کوه البرز در منطقه جاری می گردد، در بخش شاقتصادی بزرگراه شهید همت در بوستان آبشار حوضچه آرامش ساخته شد تا آب های سطحی در این نقطه جمع آوری شوند. خوشبختانه با اجرای این تمهیدات و فعالیت های متعدد دیگر، از طغیان رودخانه کن جلوگیری به عمل آمد و در منطقه هیچ گونه تخریب بر اثر سیل یا مشکل آبگرفتگی در معابر شریانی و ارتباطی هم گزارش نشد.

همچنین فعالیت های معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 22 به این موارد محدود نشده است و به دنبال آن هستیم تا بتوانیم این نزولات آسمانی را در ارتفاعات منطقه جمع آوری و از آن در فصل تابستان برای آبیاری فضای سبز و درختان منطقه استفاده کنیم. به همین خاطر آبخیزداری آب باران یکی از اولویت های اجرایی این معاونت در سال جدید به شمار می رود و در ارتفاعات چندین نقطه برای جمع آوری این آب ها پیش بینی و جانمایی شده است.

  • آبگرفتگی و طغیان نداشتیم

تفرجگاه و مراکز تفریحی که در محدوده منطقه 5 قرار دارند، از جمله نقاطی بودند که در معرض و خطر سیلاب قرار داشتند. نگرانی اصلی به حاشیه رودخانه کن و میانرود و همچنین روستاها و مسیل هایی که در حریم منطقه قرار دارند برمی گشت. علاوه بر این بحث آب گرفتگی معابر و مسائل ناشی از آن هم مطرح بود. با وجود این، شهرداری منطقه 5 توانست به خوبی این بحران را مدیریت کند. معاون خدمات شهری و فضای سبز شهرداری منطقه 5 می گوید:

در طول مدت بارش ها، تمام نیروهای خدمات شهری و فضای سبز و شهرداری های نواحی آماده باش بودند. حدود 70 درصد از نیروهای شهرداری پای کار بوده و ادوات و ماشین آلات مورد احتیاج در مکان های مشخص شده مستقر شده بودند. در گذشته طرح جهادی و 45 روزه لایروبی رودخانه ها، مسیل ها و نهرهای روباز و سرپوشیده را اجرا نموده بودیم. کیسه های شن به اندازه کافی تهیه و تدارک دیده شده بود تا در صورت لزوم از آنها استفاده گردد. نقاط حساس و آبگیر را از قبل شناسایی نموده و برای آنها عامل ثابت کارگری مشخص شده بود.

در اوج بارش ها به مدت 48 ساعت رستوران ها و تفرجگاه های حاشیه رودخانه کن و سولقان و همچنین فرحزاد تعطیل شد. طبق گزارش علی بخشی بارش های اخیر هیچ خسارتی در منطقه 5 به بار نیاورد: هیچ گزارشی درباره طغیان رودخانه، سیل یا آب گرفتگی وسیع یا تخریب ابنیه در منطقه 5 گزارش نشد. فقط در اثر شدت جریان آب، یک پل قدیمی رودخانه کن در جاده کن و سولقان و حریم منطقه آسیب دیده است. طبق گزارش ها، منطقه 5 عملکرد خوبی داشت و بارش های اخیر را به خوبی مدیریت کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "خطر سیل از بیخ گوشمان گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر سیل از بیخ گوشمان گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید