رباتی با قابلیت های پهپاد و خودرو

پژوهشگران تصمیم دارند از نخستین نمونه یک ربات هیبریدی رونمایی نمایند که قابلیت های پهپاد و خودرو را در خود جای داده است.

رباتی با قابلیت های پهپاد و خودرو

به گزارش خبرنگاران و به نقل از رباتیک بیزینس ریویو، پژوهشگران پیروز شدند نخستین نوع آزمایشی از یک ربات را ابداع نمایند که می تواند مانند یک پهپاد پرواز کند و مانند یک خودرو روی زمین خشک به حرکت درآید؛ همچنین این ربات می تواند در فضاهای کوچک، فشرده گردد.

FSTAR می تواند از بالای موانع پرواز کند و یا از زیر آنها بگذرد. همچنین، این قابلیت را دارد که شکل خود را از یک پهپاد به یک ربات خورو مانند تغییر دهد. این ربات می تواند پهنای خود را تنظیم کند تا در سطوح خشک حرکت کند و یا بخزد، از موانع بلند و دیوارها بالا برود یا درون یک تونل و مکان های باریک حرکت کند.

ربات FSTAR این قابلیت را دارد که با سرعت هشت پا بر ثانیه، روی زمین حرکت کند و به خاطر مصرف پایین انرژی، به زمان بیشتری برای انجام دادن کار خود احتیاج دارد.

از آنجا که FSTAR، قابلیت رساندن بسته ها با سرعت بالا را دارد و می تواند با یاری چرخ های خود با سرعت پایین و ایمنی بالا به مقصد برسد، می توان از آن برای کاربردهای تجاری نیز استفاده کرد. این ربات را می توان در عملیات جستجو و نجات نیز به کار برد زیرا می تواند از بالای موانع گوناگون پرواز کند و یا میان شکاف هایی بخزد که از عهده یک پهپاد معمولی خارج است. از کاربردهای دیگر این ربات می توان به کشاورزی، تمیز کردن، فیلمبرداری و سرگرمی اشاره نمود.

دکتر دیوید زاروک(David Zarrouk)، سرپرست این پروژه گفت: ما قصد داریم پهپادهای بزرگ و کوچک بسیاری ابداع کنیم تا خانواده این ربات ها را برای کاربردهای گوناگون گسترش دهیم و به افزایش سرعت و کاهش هزینه حمل و نقل یاری کنیم.

قرار است این ربات هیبریدی موسوم به FSTAR در کنفرانس بین المللی ICRA که در مونترال کانادا برگزار می گردد، به نمایش درآید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رباتی با قابلیت های پهپاد و خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی با قابلیت های پهپاد و خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید