سنگ تراش ها از میدان کتاب می روند

حسن حسن زاده-خبرنگار:قطعه های ریز و درشت سنگ های خوش تراش ساختمانی، خیابان های منتهی به میدان کتاب را به تسخیر خود درآورده اند.

سنگ تراش ها از میدان کتاب می روند

محدوده ای که سال هاست به عنوان پاتوق فعالیت صنف سنگ تراش ها و مصالح فروش ها معروف شده است. همسایه ها از دست واحدهای سنگ تراشی و کسب و کار پر سر و صدای شان به ستوه آمده اند اما امیدوارند وعده و وعیدهای شهرداری برای انتقال این واحدهای صنفی به مکانی دیگر زودتر عملی گردد. سال گذشته بود که خبر تعطیلی سنگ تراشی های میدان کتاب در خبرنگاران محله منتشر شد اما با گذشت حدود یک سال از تهیه آن گزارش و وعده مساعد مسئولان شهرداری هنوز هیچ نشانی از جابه جایی سنگ تراشی های اطراف میدان نیست. در این گزارش به درخواست اهالی محله آسمان ها، از نزدیک به آنالیز ابعاد مختلف این مشکل پرداختیم و خاتمه موضوع جابه جایی این واحدهای صنفی را از شهرداری منطقه 2 پیگیری کردیم.

قرار است به زودی به نمای یک آپارتمان نوساز تبدیل شوند یا نقشی در نوسازی یک خانه فرسوده ایفا نمایند. سنگ های سفید، شیری و آجری رنگی که گاهی به بلندی قامت یک انسان می رسند، در گوشه ای از میدان کتاب، انگار به تماشای رفت وآمد خودروها ایستاده اند. اول صبح با آغاز کار سنگ تراشی ها، صدای گوشخراش برش خوردن سنگ با صدای بوق خودروها در هم می آمیزد. کوچه به کوچه می پیچید و از پنجره باز و نیمه باز آپارتمان های اطراف به داخل خانه ها راه باز می نماید. محمدعلی فدایی یکی از اهالی محله آسمان ها که سال هاست در نزدیکی میدان کتاب زندگی می نماید تنها به گوشه ای از دردسرهای همسایگی با این واحدهای صنفی اشاره می نماید: این سر و صداها انگار هیچ وقت تمام نمی شوند.

البته اول صبح برخی از کاسبان منصف کار سنگ تراشی را آغاز نمی نمایند اما حوالی ظهر پنجره های دوجداره هم در مقابل سر و صداها کم می آورند. این مسائل تنها به صدای گوشخراش دستگاه های برش سنگ و آلودگی صوتی اطراف میدان کتاب ختم نمی گردد. همسایگی با سنگ تراش ها مسائل دیگری هم برای اهالی محله آسمان ها به همراه آورده است. حسام شاکری یکی دیگر از اهالی محله آسمان ها می گوید: کافی است چند ساعت پنجره اتاق را باز بگذاریم. آن وقت گرد و غبار است که به داخل خانه هجوم می آورد. این مشکل در هنگام اوج کار سنگ تراشی ها بیشتر هم می گردد، آنقدر که همسایه ها همواره در حال گردگیری اسباب و اثاثیه خانه هستند.

  • میدان کتاب در قرق وانت بارها

مشکل دیگری که فعالیت سنگ تراشی ها در بیخ گوش واحدهای مسکونی برای اهالی محله آسمان ها ایجاد نموده است، با نگاهی اجمالی به خیابان های منتهی به میدان کتاب قابل مشاهده است. اطراف میدان در طول روز مملو از وانت بارهایی است که برای بارگیری یا تخلیه مواد اولیه کار سنگ تراش ها و مصالح فروشی ها توقف نموده اند. سیدحسین کاتبی دبیر شورایاری محله آسمان ها که مدت هاست به درخواست اهالی محله پیگیر جابه جایی این واحدهای صنفی است، می گوید: در محله آسمان ها هم مثل دیگر محله های منطقه مشکل کمبود جای پارک آزاردهنده است. در این میان وانت بارهایی که برای سنگ تراش ها و مصالح فروشی ها کار می نمایند، به این معضل دامن می زنند. در اطراف میدان، تقریباً هیچ خیابان و کوچه فرعی ای نیست که این وانت بارها در آن پارک ننموده باشند. از طرفی، وانت بارها در مقابل در ورودی سنگ تراشی ها دوبله توقف می نمایند و همین مسئله باعث ترافیک سنگین اطراف میدان می گردد. کاتبی از پیگیری های شورایاری برای جابه جایی این واحدها می گوید: در ضلع شمالی میدان کتاب ده ها واحد سنگ تراشی، سنگ فروشی و مصالح فروشی فعالیت می نماید.

سال گذشته شهرداری وعده هایی برای جابه جایی این واحدهای صنفی داده بود اما هنوز خبری نشده است. این مشکل اکنون به مطالبه اصلی اهالی محله تبدیل شده و روزی نیست که اهالی گله و شکایت شان را از مسائل این واحدها با ما در میان نگذارند. اما کاسبانی که بیش از30 سال است در اطراف میدان کتاب فعالیت می نمایند، روی دیگر سکه اند. آنها نیز حرف ها و انتظاراتی دارند که می خواهند به گوش مسئولان برسد. یکی از سنگ تراش های باسابقه میدان کتاب می گوید: وقتی سنگ تراشی ها در اطراف میدان کتاب آغاز به فعالیت کردند هنوز تعداد آپارتمان های مسکونی زیاد نشده بود. اما حالا با رشد ساخت وسازها در محاصره منازل مسکونی قرار گرفته ایم. ما هم کوشش می کنیم در زمان استراحت اهالی کار نکنیم اما چاره چیست؟ سال هاست در این خیابان کاسبی می کنیم و همه این محل را به نام محدوده صنف ما می شناسند.

  • سنگ تراشی ها به زودی تعطیل می شوند

سال گذشته بود که بالاخره خبر جابه جایی سنگ تراشی های میدان کتاب، اهالی محله آسمان ها را مسرور کرد. آنها امیدوار بودند با انتقال این واحدهای صنفی آرامش نصیب کوچه و خیابان های محله گردد اما با گذشت یک سال از انتشار آن خبر، هنوز این واحدهای صنفی مشغول به فعالیتند و دردسرهای همیشگی شان نیز همچنان پابرجاست. موضوع را از عباس امین صفت رئیس اداره ساماندهی صنایع و مشاغل منطقه 2 پیگیر شدیم. امین صفت، اما با قاطعیت از تعطیلی سنگ تراشی ها در چند روز آینده می گوید: 4 هزارمتر از زمین های محدوده میدان کتاب که سال هاست به واحدهای سنگ تراشی و مصالح فروشی تبدیل شده در تملک یک شخص بود.

شهرداری برای حل مسائل ناشی از فعالیت این صنف با مالک خصوصی این زمین ها به توافق رسید و اکنون 70 درصد از آن املاک در تملک شهرداری است. اخطارهای تخلیه برای سنگ تراشی ها و مصالح فروشی های میدان کتاب صادر شده و به زودی شاهد تعطیلی تمام این واحدهای صنفی خواهیم بود. همچنین برای 30 درصد باقیمانده این زمین ها نیز پروانه اداری و تجاری صادر شده و مالک موظف است هرچه زودتر نسبت به تخلیه واحدهای صنفی مورد نظر اقدام کند. امین صفت در ادامه به تغییر کاربری زمین های اطراف میدان کتاب اشاره نموده و ادامه می دهد: در طرح تفصیلی منطقه کاربری فضای سبز برای این زمین ها تعریف شده و با تعطیلی سنگ تراشی ها و مصالح فروشی ها دیگر شاهد مسائل و دردسرهای آزاردهنده آن برای همسایه ها نخواهیم بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "سنگ تراش ها از میدان کتاب می روند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ تراش ها از میدان کتاب می روند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید