سیستم سیاره ای مشابه منظومه شمسی در آینده محل زندگی انسان می گردد

به گزارش وبلاگ خودمونی، یکی از سیستم های سیاره ای بسیار مشهور که دارای سیاره هایی با ابعاد و وضعیت جو مشابه زمین هست می تواند اولین گزینه جانشینی کره زمین برای زندگی آیندگان باشد.

سیستم سیاره ای مشابه منظومه شمسی در آینده محل زندگی انسان می گردد

به گزارش خبرنگار ، کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند امکان زندگی انسان ها در آینده در سیاره های سیستم سیاره ای TRAPPIST-1 وجود دارد.

مسکونی کردن سایر سیاره ها به یکی از بحث های بسیار جذاب بین دانشمندان در سال های اخیر در جهان تبدیل شده است. کارشناسان در طرح هایی متفاوت در نظر دارند به مسکونی کردن سیاره هایی چون کره ماه و مریخ بپردازند.

در جدیدترین پژوهش های اجرا شده دانشمندان به آنالیز امکان زندگی و قابل سکونت بودن سیستم های سیاره ای، چون TRAPPIST-1 پرداخته اند.

این سیستم سیاره ای یکی از جذاب ترین سیستم های کشف شده است. TRAPPIST-1 در فاصله 40 سال نوری از منظومه شمسی قرار گرفته است و در آن هفت سیاره تقریباً به اندازه کره زمین به دور ستاره ای کوتوله و قرمز گردش می نمایند.

کارشناسان به تازگی نتیجه های مطالعه خود درباره این سیستم ستاره ای را منتشر نموده اند که در آن به آنالیز امکان مسکونی کردن سیاره ها و زندگی انسان ها در آن پرداخته شده است.

از جمله دلایلی که کارشناسان پیش بینی می نمایند امکان زندگی انسان ها در سیاره های این سیستم سیاره ای که با نام های TRAPPIST-1b تا TRAPPIST-1h وجود دارد این است که مدار این سیاره ها به دور ستاره کوتوله قرمزشان بسیار نزدیک و همه آنها در فاصله تقریبی بین سیاره عطارد و خورشید قرار دارند و بنا بر آمار های علمی باید جوی بسیار سوزان داشته باشند، اما به طرزی باور نکردنی و شگفت انگیز جو این سیاره ها سرد و نسبتاً خنک است.

هفت سیاره سیستم سیاره ای-1 TRAPPIST در فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار دارند و به نوعی به هم قفل شده اند، اما از جمله شگفتی های این سیستم تفاوت هر یک از سیاره ها با یکدیگر است. بعضی از آنها دارای آتش فشان و بعضی دیگر دارای اقیانوس در سطح خود هستند.

با وجود تابش بالای اشعه ستاره کوتوله قرمز این سیستم سیاره ای به دلیل آنکه یک روی سیاره ها همیشه پشت به ستاره قرار گرفته است منابع آب آن امکان دارد دور از آسیب ناشی از اشعه کوتوله قرمز قرار داشته باشد.

بعضی از سیاره های سیستم سیاره ای-1 TRAPPIST دارای فعالیت آتشفشانی هستند و این سبب می گردد تا جوی پایدار داشته باشند که می تواند برای زندگی انسان ها در آینده مفید باشد.

تیم پژوهشی دانشگاه آریزونا به مطالعه درباره سیستم سیاره ای-1 TRAPPIST می پردازد اعلام نموده است امکان دارد در سیاره TRAPPIST-1g این سیستم سیاره ای، اقیانوسی وجود داشته باشد، زیرا اثر هایی از وجود نیرو های جزر و مد در آن مشاهده شده است و به این ترتیب در صورت زندگی انسان ها در آینده در این سیاره امکان استخراج آب برای زنده ماندن انسان وجود دارد.

به گفته دانشمندان سیستم سیاره ای-1 TRAPPIST یکی از مهمترین مکان ها برای جست و جو امکان زندگی انسان خارج از سیاره زمین است.

منطقه قابل زیست به منطقه ای مابین سیاره با ستاره اش گفته می گردد که دارای فاصله ای ویژه باشد، هر هفت سیاره -1 TRAPPIST دارای پوشش هسته ای از جنس سنگ هستند و شباهت فراوان به کره زمین دارند.

نتیجه های 2 مطالعه درباره این سیستم سیاره ای در نشریه Astrophysical Journal منتشر شده است.

منبع:Newatlas

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سیستم سیاره ای مشابه منظومه شمسی در آینده محل زندگی انسان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم سیاره ای مشابه منظومه شمسی در آینده محل زندگی انسان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید