شیوع طاعون در مغولستان

با تائید مرگ یک زوج در مغولستان بر اثر طاعون، نگرانی های جهانی در مورد شیوع مرگ سیاه افزایش پیداکرده است.

شیوع طاعون در مغولستان

به گزارش خبرنگاران، زن وشوهری که به عنوان توریست از سیبری به مغولستان آمده بودند، بر اثر خوردن موش خرمای کوهی دچار طاعون شده و جان خود را از دست دادند.

به همین دلیل 158 مسافر و خدمه یکی از هواپیماهای داخلی در فرودگاه اولانباتور در پایتخت قرنطینه شده اند، چراکه احتمال ابتلای آن ها می رود.

بر اساس آخرین اخبار 11 مسافر به بیمارستان منتقل شده و بقیه در هواپیما در قرنطینه نگه داشته شده اند. گفته می گردد روسیه مرزهای خود را با مغولستان بست.

27 آوریل مردی 38 ساله با خوردن گوشت موش خرمای کوهی مرد و همسرش 3 روز بعد مرد و حالا محققان عامل شیوع طاعون را خوردن گوشت این حیوان در مغولستان می دانند.

بدون درمان بیمار در عرض 24 ساعت می میرد.

طاعون سیاه یا مرگ سیاه یک اپیدمی طاعون خیارکی است که کل اروپا را در سال 1347 تا 1350 میلادی دربرگرفت.طاعون خیارکی متداول ترین حالت طاعون است که طی نیش کک یا گازگرفتگی توسط موش آلوده به باسیل به وجود می آید.

طاعون خیارکی در این دوره در آسیای مرکزی شایع بود و به نظر می رسد که جنگ مغولان و چینی ها سبب آغاز این اپیدمی شده است. طاعون در سال 1334 در یکی استان هوبئی چین شایع شد و به سرعت در استان های اطراف سرایت یافت. در سال 1346 میلادی، تاتارها آن را به اروپای شرقی منتقل کردند و در اواخر سال 1347 کشتی هایی که از آسیای مرکزی می آمدند، بیماری را در جنوا و مارسی شیوع دادند. در تابستان سال 1348 طاعون در ونیز نیز شایع شد و در عرض یک سال تمام سواحل مدیترانه را فراگرفت. پس ازآن، طاعون به سرعت به سمت شمال اروپا حرکت کرد و جمعیت این نواحی را، که پس از قحطی های پی درپی، اپیدمی های مختلف به علت سردی هوا و جنگ های طولانی به شدت در برابر هر سانحه ای ضعیف شده بودند، درهم شکست. انتقال بیماری به وسیله موش ها نقش مهمی در این روند داشت و گربه ها در اروپا تقریباً نایاب شدند.

پزشکان قرن چهاردهم در برابر طاعون ناتوان بودند، بااین وجود توصیه هایی بی فایده به مردم می کردند که در برخی آثار از آن ها نام برده شده است.

-سوزاندن ساقهٔ کلم و پوست به

-روشن کردن آتش با استفاده از هیزم های معطر

-بخار کردن آب و بریان کردن گوشت

-حمام با آب داغ

-حجامت

-خوراندن مواد تهوع آور و ملین، که درواقع باعث ضعف بیمار و مرگ زودتر می شد

-گردهم آیی برای دور کردن اجنه

5656

منبع: خبرآنلاین

به "شیوع طاعون در مغولستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع طاعون در مغولستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید