مالیات بر فعالیت های اختلال زا ربطی به عایدی سرمایه ندارد

معاون سازمان امور مالیاتی درباره تفاوت لوایح مالیات بر فعالیت های اختلال زا و مالیات بر عایدی سرمایه گفت که لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا برای یک دوره کوتاه مدت و با هدف کنترل نوسانات بازار بعضی دارایی ها پیشنهاد شده است اما لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان یک پایه جدید مالیاتی و با در نظرگرفتن اهداف دولت، مبانی نظری و بعضی ملاحظات مالی، اجرایی و فنی و بهره گیری از تجارب سایر کشورها در یک چارچوب منسجم و نظام مند تدوین شده است.

مالیات بر فعالیت های اختلال زا ربطی به عایدی سرمایه ندارد

به گزارش خبرنگاران، زمانی که همه منتظر ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس بودند اما معاون امور مالی وزارت امور مالی و دارایی اواخر تیرماه از ارسال لایحه پیشنهادی مالیات بر فعالیت های اختلال زا برای آنالیز به هیات دولت اطلاع داد.

اینکه این لایحه جدید مالیات بر فعالیت های اختلال زا چیست و چه تفاوتی با لایحه مالیات بر عایدی سرمایه دارد سوالی است که معاون پژوهش، برنامه ریزی وامور بین الملل سازمان امور مالیاتی در گفت وگویی با خبرنگاران به آن پاسخ داده است.

لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا کوتاه مدت است

احمد زمانی با اشاره به تفاوت لوایح مالیات بر فعالیت های اختلال زا و مالیات بر عایدی سرمایه، درباره این لوایح اظهار کرد: لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا برای یک دوره کوتاه مدت و با هدف کنترل نوسانات بازار بعضی دارایی ها پیشنهاد شده است.

معاون سازمان امور مالیاتی همچنین اضافه نمود: لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان یک پایه جدید مالیاتی و با در نظرگرفتن اهداف دولت، مبانی نظری و بعضی ملاحظات مالی، اجرایی و فنی و بهره گیری از تجارب سایر کشورها در یک چارچوب منسجم و نظام مند تدوین شده است.

او با اشاره به وضعیت بخش مسکن در لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا گفت که مالیات بر عایدی مسکن در لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا مطرح نیست اما این دارایی در لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان یکی از دارایی های مشمول مالیات گنجانده شده است.

علت ارجاع لایحه مالیات بر عایدی سرمایه جلوگیری از تغییرات مکرر قوانین مالیاتی بود

معاون سازمان امور مالیاتی درباره علت ارجاع لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از وزارت اقتصاد به سازمان امور مالیاتی هم اظهار کرد: با توجه به اینکه هم اکنون لوایح مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی (PIT) و ساماندهی معافیت ها و مشوق های مالیاتی در سازمان در حال تهیه هستند و با عنایت به اینکه مالیات بر عایدی سرمایه بخشی از نظام مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی است، به منظور جلوگیری از ایجاد تغییرات مکرر در قوانین مالیاتی، مقرر شده تا یک لایحه جامع مشتمل بر مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و ساماندهی معافیت­ها و مشوق های مالیاتی، تهیه و تقدیم دولت گردد.

به گزارش خبرنگاران، اوایل مردادماه پارسال حسین میرشجاعیان - معاون وقت وزارت اقتصاد - با بیان اینکه با طرح مالیات بر سرمایه ها می توان جلوی سفته بازی ها را گرفت، از تشکیل کارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد برای اجرای این طرح اطلاع داده بود با این حال این لایحه هنوز به مرحله ارسال به مجلس نرسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مالیات بر فعالیت های اختلال زا ربطی به عایدی سرمایه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات بر فعالیت های اختلال زا ربطی به عایدی سرمایه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید