مساجد معروف دنیا را بشناسید

به گزارش وبلاگ خودمونی، مسجد، محل عبادت بوده و نماد ارزشمندی برای مسلمانان دنیا تلقی می گردد. معماری و سبک های آن از بدو شکل گیری تاریخ بشر تا امروز در قالب بناها با کاربری های متفاوت از دوره ای برای دوره دیگر به ارث مانده اند.

مساجد معروف دنیا را بشناسید

مساجد نیز از این امر مستثنی نیستند و بخشی از بار انتقال فرهنگ و هنر به نسل های بعد را بر دوش کشیده اند. این مساجد هستند که علاوه بر تبلیغ دین بخشی از زیبایی های معماری را به دوره های تاریخی دیگر منتقل نموده و در بعضی از مواقع بخشی از ادبیات را نیز در قالب اشعار حک شده روی دیوارها به یادگار گذاشته اند.

در اصل این اماکن، مکان های مناسبی برای حفظ و نگهداری از داشته های مسلمانان و جوامع اسلامی به حساب می آیند. ما در این گزارش با شما همسفر می شویم و با سفر به بعضی از کشور های دنیا به بعضی از شناخته شده ترین مساجد دنیا سر می زنیم.

در شروع به کشور برونئی و بندر سری بگاوان سفر می کنیم و از جاذبه گردشگری این بندر که با نام مسجد سلطان عمر علی سیف الدین شناخته می گردد، بازدید می کنیم.

مسجد سلطان عمر علی سیف الدین در میان مردم برونئی نشان اختصاصی کشورشان است. این مسجد نماد اسلام در برونئی و بزرگترین مسجد در خاور دور است. خاور دور اصطلاح جغرافیایی برای اشاره به آسیای شرقی و آسیای جنوب شرقی است.در ادامه سفر، به کشور چین سری می زنیم و یکی از قدیمی ترین مساجد این کشور در شهر شی آن را می بینیم. بنای این مسجد که با نام مسجد جامع شی آن شناخته می گردد، در زمان حکومت سلسله تانگ که از سال 618 تا 907 میلادی بر چین حکمفرمایی می کرد، ساخته شد و بعدها در دوره سلسله مینگ بازیابی شد.

کمی که از شهر شی آن فاصله بگیریم، به پکن می رسیم و در این شهر سراغ یکی دیگر از قدیمی ترین مساجد چین را می گیریم. این مسجد، مسجد نیوجی است. مسجد نیوجی در سال 996 میلادی ساخته و در قرن هفدهم و هجدهم میلادی بازسازی شد.

پس از دیدن بعضی از مساجد تاریخی چین، به مسجد امام حسین (ع) در قاهره سر می زنیم. بنای این مسجد در سال 553 هجری شمسی و همزمان با دوران خلافت فاطمیان ساخته شده است. افرادی که از مسجد امام حسین (ع) بازدید می نمایند، متوجه ضریحی می شوند که منتسب به محل دفن سر امام سوم شیعیان است. بنابر آنچه در یکی از روایت ها آمده، خلفای فاطمی سر حسین بن علی (ع) را از دروازه فرادیس شام، به عسقلان و سپس به قاهره منتقل نموده و روی آن مقبره ای بنا کردند. البته درباره آنکه پس از انتقال سر مبارک امام حسین (ع) به شام چه اتفاقی افتاده، اختلاف نظر وجود دارد.نوبتی هم که باشد نوبت هند و مسجد چهار منار، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر حیدرآباد است. این بنای تاریخی که در سال 1591 میلادی ساخته شده، نشانه ای دنیای از حیدرآباد و نمونه ای از فرهنگ اسلامی ـ ایرانی در هند است. مسجد چهار منار در ساحل شرقی رودخانه موسی قرار گرفته و به اندازه ای اهمیت دارد که ساختار اولیه شهر حیدرآباد براساس بنای آن ساخته شده است.

حالا برای استراحتی کوتاه به کشور خودمان برمی گردیم و دمی را در شهر اصفهان می گذرانیم. مسجد امام یکی دیگر از شناخته شده ترین مساجد دنیا است. این مسجد در گذشته با نام های مسجد شاه، مسجد جامع عباسی، مسجد مهدیه، مسجد المهدی و مسجد سلطانی شناخته می شد. مسجد امام در دوره صفویه ساخته شده و در میدان نقش دنیا اصفهان قرار گرفته است. این مسجد در تاریخ 15 دی ماه 1310 ثبت ملی شد.

مسجد جامع اصفهان یا مسجد جامع عتیق یکی دیگر از مساجد زیبا و تاریخی اصفهان است. بنای اولیه این مسجد در سال 156 هجری قمری ساخته شد، اما در سال 226 هجری قمری تخریب شد تا بنایی ستون دار به همراه سقفی چوبی ساخته گردد. البته مهمترین تغییرات مسجد در دوران سلجوقی انجام شد.

در سرانجام سفر اگرچه مساجد شناخته شده دنیا تعداد چشمگیری دارند، ترجیح می دهیم سری به مسجد جامع سامرا بزنیم. این مسجد که در شهر سامرا قرار گرفته، در سال 237 هجری قمری ساخته شده و مناره حلزونی شکلی دارد که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

لازم به ذکر است از دیگر مساجد شناخته شده دنیا می توان به مسجد رم، مسجد کوبه، مسجد محمدالامین (ص)، مسجد نگارا، مسجد قل شریف، مسجدالحرام، مسجدالنبی، مسجد جامع قیروان، مسجد جمکران و مسجد استقلال اشاره نمود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: همگردی

به "مساجد معروف دنیا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مساجد معروف دنیا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید