موگرینی: درباره تصمیم تازه ایران با طرف های برجام رایزنی می کنیم

به گزارش وبلاگ خودمونی، به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه اعلام نمود در حال رایزنی با طرف های باقیمانده در برجام است و با آنها درباره گام هایی که باید در صورت افزایش سطح غنی سازی ایران برداشت، مشورت می نماید.

موگرینی: درباره تصمیم تازه ایران با طرف های برجام رایزنی می کنیم

یک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تصمیم ایران در مورد افزایش ذخایر اورانیوم کم غنی شده خود گفت: ما از ایران خواسته ایم گام هائی به عقب برداشته و از اقدامات بیشتر که توافق هسته ای را تضعیف می نمایند، اجتناب کند.

لازم به ذکر است چندی پیش، آژانس بین المللی انرژی اتمی عبور ذخایر اورانیوم ایران با غنای 3.64 درصد از سقف 300 کیلوگرم را تأیید کرد و در پاسخ به گزارشات متعدد رسانه های بین الملل در بیانیه ای خاطرنشان کرد یوکیو آمانو مدیرکل آژانس به شورای حکام اطلاع داده و تأیید نموده در تاریخ اول ژوئیه (روز دوشنبه) میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف مجاز در توافق هسته ای فراتر رفته است.

ایران نه به منظور نقض توافق هسته ای؛ بلکه بر اساس بندهای 26، 36 و 37 برجام تصمیم گرفته است که از تعهداتش در توافق هسته ای کاهش دهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر در آخرین گزارش خود، برای پانزدهمین بار پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تأیید نموده بود.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی چندی پیش در نشست خبری که در مجتمع هسته ای آب سنگین اراک برگزار گردید، گفت: ششم تیرماه (27 ژوئن) از مرز فراوری 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور خواهیم کرد و علاوه بر آن، افزایش فراوری به شدت بالا خواهد رفت و ما بعد از عبور از 300 کیلوگرم، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با درجه پایین را از 3.67 درصد بیشتر خواهیم کرد.

بیش از 40 روز پیش، شورای عالی امنیت ملی ایران با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن آمریکا به دلیل خروج از برجام، از کشورهای اروپایی باقی مانده در این توافق نیز به خاطر کُندی و کم کاری در تأمین تعهدات شان به شدت انتقاد کرد.

ایران همچنین در بیانیه هشدار آمیز خود به کشورهای باقی مانده در برجام 60 روز فرصت داده بود تا به تعهدات شان به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی عمل نمایند و چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین نمایند، در مرحله بعدی تهران رعایت محدودیت های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد نمود.

با این حال پیش از این اتحادیه اروپا در واکنش به مهلت 60 روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام نموده بود که هیچ ضرب الاجلی را از سوی تهران نمی پذیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "موگرینی: درباره تصمیم تازه ایران با طرف های برجام رایزنی می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی: درباره تصمیم تازه ایران با طرف های برجام رایزنی می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید