نسل جدیدی از سلول های خورشیدی لایه نازک ساخته شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، احمد کرمان پور مجری این طرح پژوهشی اعلام کرد: این پژوهش با همکاری و مشارکت محققان موسسه پلی تکنیک فدرال سوییس انجام شد که در ۀآن یک سیستم سلول خورشیدی بر پایه لایه های نازک از نسل پروسکایت ساخته شد. در این پژوهش از روش های جدید پوشش دهی برای ساخت سلول های خورشیدی بهره بردیم که علی رغم ساده و کم هزینه بودن به راندمان بالایی (بالای 21 درصد) دست یافتیم.

نسل جدیدی از سلول های خورشیدی لایه نازک ساخته شد

وی همچنین توضیحات بیشتری درباره سلول های خورشیدی پروسکایت ارائه داد و گفت: این سلول ها نسل جدید و سوم سلول های خورشیدی و بر پایه لایه های نازک و نانومتری هستند. پروسکایت یک ماده اکسیدی است که عامل جذب نورخورشید محسوب می گردد و انرژی را داخل مدار الکتریکی سیستم تزریق می نماید. دستیابی به دانش ساخت این سلول ها تحولی شگرف در حوزه سلول های فتوولتاییک ایجاد کرد زیرا سرعت رشد راندمان بالایی دارند.

به گفته وی، توسعه سلول های خورشیدی با بازده بالا نه تنها تأثیر مالی مثبتی به دنبال دارد بلکه مزایای زیست محیطی و اجتماعی بسیاری به ارمغان می آورد. فناوری پروسکایت قابلیت فراوری انبوه سلول های خورشیدی با بازده بالا در دماهای نسبتاً پایین و صرفه جویی در هزینه ها را دارد. علاوه بر آن به موجب روش های ساده مورد احتیاج برای رسوب اجزای مختلف، فرایند فراوری نیز بازده بالایی خواهد داشت. پروسکایت همچنین قابلیت کاربرد بر زیرلایه های انعطاف پذیر را دارد که حمل و نقل و نصب آسان تری خواهند داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در ادامه اعلام کرد: این طرح در مقیاس آزمایشگاهی با موفقیت انجام شد که نشان از وجود دانش و فناوری ساخت این سلول ها در کشورمان دارد اما برای توسعه تحقیقات در این حوزه احتیاج به سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت دولت است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نسل جدیدی از سلول های خورشیدی لایه نازک ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل جدیدی از سلول های خورشیدی لایه نازک ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید