نکاتی درباره اقدام برجامی ایران، امید به تحقق 3 هدف

خبرنگاران -گروه بین الملل: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه امروز 18 اردیبهشت ماه است و درست یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و همچنین زیر پا گذاشتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل می گذرد، ادامه داد: امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی مهمی را به عرض ملت ایران برسانیم.

نکاتی درباره اقدام برجامی ایران، امید به تحقق 3 هدف

روحانی طی اظهارات امروز خود گفت: از دو اقدامی که تاکنون انجام می دادیم صرف نظر خواهیم کرد. این دو اقدام در واقع به یک بیان ساده دو فروش بوده است، یعنی هرگاه مواد غنی سازی شده به 300 کیلوگرم می رسید اضافه بر آن را به کشوری می فروختیم و در عوض آن کیک زرد می گرفتیم. از امروز این فروش متوقف می گردد.

وی ادامه داد: اقدام دیگر ایران این بود که هر گاه آب سنگین از 130 تن بیشتر می شد ما مقدار اضافی را به کشوری می فروختیم. از امروز این فروش را هم متوقف می کنیم پس اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف دو اقدام در فروش بود، یعنی اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین را از امروز دیگر نمی فروشیم البته این اعلام ما برای 60 روز است و به طرف مقابل اعلام نمودیم که اگر تا انتها 60 روز، 5 کشور پای میز مذاکره آمدند و با آنها مذاکره نموده و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی ما که نفت و بانک به عنوان دو منابع مهم کشورمان تأمین گردد، به نقطه اول برمی گردیم. یعنی اگر تا 60 روز دیگر آنها رفتار خود را در برجام تا به امروز جبران کردند ما به تعهدات خود قبل از تصمیم امروز بر می گردیم.

روحانی تاکید نمود: اما اگر در انتها 60 روز به نتیجه ای نرسیدیم دو اقدام دیگر را شروع خواهیم کرد. در برجام توافق ما این بود که غنی سازی در سطح 3.67 درصد نگهداری گردد. اگر انتها 60 روز مذاکرات به نتیجه نرسد از این سطح غنی سازی عبور خواهیم کرد و این محدودیت دیگر برای ما مطرح نیست و دوم اینکه راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای 1+5 طبق توافق برجام نوسازی گردد و هنوز به نتیجه ای نرسیده بعد از 60 روز ما نسبت به راکتور اراک تصمیم خواهیم گرفت و برنامه قبل از برجام مان را ادامه خواهیم داد و اراک را تکمیل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم نیز به طرف های مقابل 60 روز فرصت داده می گردد، اگر در آن 60 روز به نتیجه ای نرسیدیم اقدامات بعدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

نکاتی برای روشن شدن موضوع

بعد از اظهارات رئیس جمهوری ایران، برداشت های متفاوتی از این اقدام انجام شد اما نگاهی به نکات موجود در اقدام ایران و همچنین مفاد موجود در برجام نشان می دهد که:

1- اقدام امروز جمهوری اسلامی فعلاً، تا زمانی که حجم ذخیره اورانیوم غنی شده به 300 کیلو نرسیده و آب سنگین از 130 تن عبور ننموده است، نقض هیچ بندی از برجام نیست. بلکه اعلام حرکت به سمت نقض برجام است.

البته زمینه این حرکت با توجه به اقدام اول هفته جاری آمریکا در لغو بخشی از معافیت های همکاری هسته ای ایران، به وجود آمد. آمریکا اعلام نمود که انتقال اورانیوم غنی شده و فروش یا ذخیره سازی آب سنگین ایران را تحریم می نماید و عملاً فرصت خروج یا فروش آب سنگین و اورانیوم غنی شده را از کشورمان گرفت.

بر اساس آخرین گزارش آژانس در اسفندماه، ایران 163.8 کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد و عبور از حد مجاز 300 کیلو با سانتریفیوژهای فعال فعلی ایران به سرعت اتفاق نمی افتد. آژانس حجم ذخایر فعلی آب سنگین ایران را هم زیر 130 تن مجاز اعلام نموده بود.

2- در حال حاضر مهمترین موضوع، انتظار برای آنالیز واکنش اروپا به خصوص فرانسه به بیانیه شورای عالی امنیت ملی ماست. در مذاکرات دوجانبه، فرانسه قبلاً تهدید نموده بود که کوچک ترین عدم تعهد ایران را نقض اساسی برجام تلقی می نماید و موضوع نقص برجام را به وسیله مکانیسم ماشه داخل برجام به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می دهد. اگر فرانسه چنین کند، مرگ حقوقی و رسمی برجام و بازگشت تحریم های سازمان مللی از جمله قطعنامه 1929 فرا می رسد، هر چند برجام پیش از این هم در عمل مرده بود.

3- هدف دولت جمهوری اسلامی ایران استفاده از اقدام جدید به عنوان ابزاری برای مذاکره است. کما اینکه رئیس جمهوری هم امروز در جلسه هیأت دولت به صراحت آن را اعلام نمود.

4- حرکت امروز، اقدامی دیر در جهتی درست است. در واقع این حرکت اگر همان یک سال پیش که آمریکا از برجام خارج شد، صورت می گرفت، بیشتر اثربخش بود، هرچند حالا هم باید امیدوار بود در جهت 1) محدود کردن افزایش فشارهای آمریکا بر ایران، 2) فعال تر کردن اروپا در حل مسائل بانکی و خرید نفت از ایران و 3) القای روحیه عزت ملی به جامعه داخلی اثراتی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نکاتی درباره اقدام برجامی ایران، امید به تحقق 3 هدف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره اقدام برجامی ایران، امید به تحقق 3 هدف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید