هانتکه اتریشی و توکارچوک لهستانی برندگان جایزه نوبل ادبیات شدند

آموزشگاه سوئد برندگان جایزه نوبل ادبیات سال جاری و سال گذشته را گفت. جایزه سال 2018 به اولگا توکارچوک، نویسنده لهستانی تعلق گرفت و پتر هانتکه نویسنده اتریشی نیز به عنوان برنده نوبل ادبیات 2019 معرفی گردید.

هانتکه اتریشی و توکارچوک لهستانی برندگان جایزه نوبل ادبیات شدند

به گزارش دویچه وله، آموزشگاه سوئد برندگان جوایز نوبل ادبیات سال های 2018 و 2019 میلادی را خاطرنشان کرد. جایزه نوبل ادبیات سال 2018 به اولگا توکارچوک، نویسنده لهستانی اعطا شد و جایزه نوبل ادبیات 2019 نیز به پتر هانتکه، نویسنده اتریشی مقیم فرانسه تعلق گرفت.

  • اختصاصی آشنایی با جایزه نوبل ادبی

جایزه نوبل ادبیات در سال گذشته به دلیل یک رسوایی بزرگ در آموزشگاه نوبل سوئد به کسی تعلق نگرفت و به همین دلیل جایزه سال های 2018 و 2019 سال جاری به شکل هم زمان اعلام شد.

در رسوایی یاد شده موضوع بر سر ژان کلود آرنو، کارگردان و همسر کاتارینا فروستنسون یکی از اعضای کمیته داوری جایزه نوبل ادبیات بود. به گزارش رسانه های سوئد، آرنو طی سال های اخیر 18 زن را که عضو آموزشگاه یا همسر و دختر اعضای آموزشگاه سوئد بوده اند مورد آزار یا سوءاستفاده جنسی قرار داده است.

افزون بر این آرنو هفت بار نام برندگان آینده جایزه نوبل ادبیات را که باید مخفی می ماندند لو داده و همچنین برای گرداندن یک کلوب فرهنگی که خود سرپرست آن بوده، از پول های آموزشگاه استفاده نموده است. ژان کلود آرنو در شروع ماه دسامبر 2018 در دادگاه عالی سوئد به جرم تجاوز به دو سال و نیم حبس محکوم شد.

آموزشگاه نوبل همچنین خانم فروستنسون را متهم کرد که نام برندگان جایزه نوبل ادبیات را با همسرش در میان می گذاشته؛ امری که نافی تکلیف اعضای این آموزشگاه در رازداری محسوب می گردد.

در پی این رسوایی، اصلاحاتی در آموزشگاه نوبل سوئد انجام گرفت و ماتس مالم، استاد 54 ساله ادبیات دانشگاه یوتبری (گوتنبرگ) از اول ماه ژوئن گذشته سخنگوی دائم و رئیس آن شد. آقای مالم همان زمان خاطرنشان کرد که به انجام اصلاحاتی که پیش از او در آموزشگاه شروع شده، ادامه خواهد داد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه سلطنتی سوئد در ماه اکتبر سال گذشته دو عضو جدید کمیته داوری جایزه نوبل ادبیات را هم معرفی کرد که یکی از آنها ژیلا مساعد، شاعر ایرانی تبار مقیم سوئد بود.

آخرین دریافت کننده جایزه نوبل ادبیات کازوئو ایشی گورو، نویسنده بریتانیایی در سال 2017 بود؛ نویسنده ای ژاپنی تبار که با رمان بازمانده روز به شهرت جهانی رسید. پیش از ایشی گورو نیز این جایزه به باب دیلن، خواننده و ترانه سرای آمریکایی اهدا شده بود.

جایزه نوبل ادبیات از سال 1901 میلادی هر ساله به یک هنرمند هنرهای کلامی اعطا می گردد. ارزش مادی جایزه سال جاری نوبل ادبیات برای هر یک از برندگان 9 میلیون کرون سوئد (معادل 830 هزار یورو) است. اسامی برندگان جایزه نوبل ادبیات روز دهم دسامبر هر سال هم زمان با سالروز درگذشت بنیادگذار آن آلفرد نوبل در استکهلم اعلام می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "هانتکه اتریشی و توکارچوک لهستانی برندگان جایزه نوبل ادبیات شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هانتکه اتریشی و توکارچوک لهستانی برندگان جایزه نوبل ادبیات شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید