پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری، هر سال دریغ از پارسال

به گزارش خبرنگاران، نیروهای پرستاری بیشترین خدمات درمانی را در بیمارستان ها بر عهده دارند و بیشترین حضور چهره به چهره با بیماران نیز متوجه پرستاران است. همین دو ویژگی کافی است که پی به اهمیت و حساسیت خدمات پرستاری ببریم و متوجه این موضوع باشیم که اگر خدمات پرستاران را نادیده بگیریم، قطعا خدمات درمانی که بیماران دریافت می نمایند، ناقص خواهد بود.

پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری، هر سال دریغ از پارسال

آنالیز ها نشان می دهد، بیش از 80 درصد خدمات درمانی در بیمارستان ها متوجه پرستاران است. این در حالی است که هنوز برای خدمات پرستاری، تعرفه ای وجود ندارد و در نتیجه، پول خدمات پرستاری به جیب دیگران می ریزد.

جامعه 200 هزار نفری پرستاران، با هزاران امید و آرزو، به طرحی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تابستان سال 86 تصویب کردند، دل خوش نموده بودند تا شاید امیدی به دریافت حق و حقوق واقعی آنها از خدماتی که به بیماران ارائه می دهند، داشته باشند. حالا بیش از 11 سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری می گذرد اما هنوز خبری از اجرایی شدن این قانون نیست.

پرستاران در طول این سال ها ، همواره خواهان اجرایی شدن این قانون توسط دولت هایی بوده اند که بر مسند کار قرار گرفته اند، اما هنوز خبری از اجرایی شدن نیست.

محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستار، در مصاحبه با خبرنگاران، گفت: این قانون ششم تیر 1386 با اکثریت قاطع نمایندگان مجلس به تصویب رسید و از آن روز تا کنون، پرستاران منتظر اجرایی شدن این قانون هستند.

وی با عنوان این مطلب که تمامی اقدامات کارشناسی برای اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شده است، ادامه داد: به رغم اینکه در طول 11 سال گذشته هر دولتی که روی کار آمد از اجرایی شدن این قانون حمایت کرد و دستورات متعدد روسای جمهوری و معاونین آنها نیز وجود دارد، اما هنوز از اجرای تعرفه های پرستاری خبری نیست.

شریفی مقدم تاکید نمود: جامعه پرستاری انتظار دارد با گذشت بیش از 11 سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و طی تمامی مراحل کارشناسی و برطرف تمامی بهانه های ممکن و دستور روسای جمهور، این قانون شکل اجرایی به خود بگیرد.

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که اجرایی شدن این قانون در برنامه ششم توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته و دولت ملزم است آن را اجرایی کند.

در همین حال، سازمان نظام پرستاری و جامعه پرستاری کشور انتظار دارند با پیشنهاد وزارت بهداشت، به معاون اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و حمایت مجلس شورای اسلامی این قانون اجرایی گردد.

سازمان نظام پرستاری طی نامه ای در خرداد 97 با وزارت بهداشت و سازمان مدیریت برنامه ریزی، پیشنهاد دو هزار میلیاردی از محل منابع عمومی برای اجرای قانون داشته و امیدوار است این بار تیم دولت که شامل وزارت بهداشت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی است، به انتظار پرستاران انتها دهند.

علی اشرف رحمان پناه عضو شورای عالی نظام پرستاری، با بیان اینکه وزارت بهداشت برای اثبات ادعای خود مبنی بر وجود اراده برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید بودجه پیشنهادی ارائه دهد، گفت: وزارت بهداشت باید بودجه پیشنهادی برای اجرای این قانون ارائه دهد.

وی با اعتقاد به اینکه هنوز اراده محکمی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در وزارت بهداشت وجود ندارد، اظهار کرد: وزارت بهداشت حتی برای یکبار بودجه ای به منظور اجرای این قانون در نظر نگرفته است، اضافه کرد: این ناشی از نبود اراده جدی در وزارت بهداشت است.

رحمان پناه با بیان اینکه سال گذشته سازمان نظام پرستاری بودجه 1000 میلیاردی را به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهاد داد اما در کمیسیون تلفیق مطرح نشد، گفت: باید وزارتخانه های بهداشت و رفاه ثابت نمایند که اراده ای در این باره در میان مسئولان وجود دارد.

وی، اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را عاملی برای صرفه جویی هزینه ها و حفظ منافع ملی و به نفع اقتصاد درمان برشمرد و اضافه کرد: با اجرای این قانون جلوی بسیاری از هزینه های مازاد و سربار در نظام سلامت کشور گرفته می گردد.

ساعات کار طولانی، اضافه کاری های اجباری، چند شیفت و نوبت کار کردن و...، باعث فرسودگی شغلی پرستاران شده است. بطوریکه اغلب این نیروها با گذشت چند سال از آغاز بکار در این حرفه، گرفتار بیماری های جسمی و افسردگی می شوند. استرس های ناشی از حساسیت های حرفه پرستاری، باعث شده پرستاران از شادابی و طراوت لازم در زندگی شخصی خود برخوردار نباشند و همین مسئله، آسیب هایی برای آنها و خانواده پرستاران به دنبال دارد.

کمبود نیروی پرستاری، منجر به اضافه کاری های اجباری شده و همین مسئله، میزان خطاهای پرستاری را بالا برده و کیفیت مراقبت های پرستاری از بیماران را کاهش داده است.

بشیر خالقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در واکنش به اجرایی نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد از گذشت 11 سال از تصویب آن، گفت: قانون اگر اجرا نمی گردد، مجری قانون و وزارت بهداشت تخطی نموده است، علت اصلی اجرایی نشدن و یا اجرای ناقص این قانون کمبود پرستار است. باید وزارت بهداشت جهت افزایش استخدام نیروی پرستاری اقدام کند، البته هر ساله تعداد کثیری نیرو جذب سیستم می شوند اما کماکان با کمبود پرستار روبرو هستیم، اگر کسری در کار وجود داشته باشد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مدافع حقوق پرستاران است و در راستای رضایت پرستاران و مردم کوشش خواهدکرد.

در همین حال، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را در جهان بی نظیر دانست و ابراز امیدواری کرد این قانون هرچه زودتر اجرایی گردد.

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، در واکنش به مسائل حرفه پرستاری و کمبودهایی که پرستاران را آزار می دهد، گفت: از نظر تعداد نیروی مورد احتیاج پرستاری در کشور، با مسائل جدی روبرو هستیم و سازمان های امور استخدامی و برنامه و بودجه باید در این زمینه مخاطب مسائل باشند و طرحی برای حل مسائل کمبود نیروی پرستاری در کشور داشته باشند. از طرفی به دنبال ارتقای رضایتمندی مردم از خدمات حوزه سلامت هستیم که بدون توسعه خدمات و مراکز و افزایش دسترسی مردم، این مهم میسر نمی گردد و برای ارتقای رضایتمندی مردم، باید خدمات ارائه داد که احتیاج به تامین اعتبارات دارد.

آنچه مسلم است، اینکه همه بر اجرایی شدن این قانون تاکید دارند، اما تعیین نیست چرا بعد از گذشت 11 سال از تصویب آن، هنوز اراده ای بر اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری، هر سال دریغ از پارسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری، هر سال دریغ از پارسال"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید