پمپئو و لاوروف در واشنگتن به خبرنگاران چه گفتند؟

به گزارش وبلاگ خودمونی، وزیر خارجه آمریکا مذاکرات جامعی با سرگئی لاوروف همتای روسیه ای خود از جمله بر سر مسائلی همچون توافق های کنترل تسلیحات، اوکراین، سوریه و ونزوئلا داشت.

پمپئو و لاوروف در واشنگتن به خبرنگاران چه گفتند؟

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزرای خارجه روسیه و آمریکا در کنفرانسی خبری بر همکاری دو طرف در حوزه مبارزه با تروریسم و مبارزه با مواد مخدر که به رغم تنش های دو طرفه ادامه پیدا نموده، تاکید و اظهار امیدواری کردند که اهداف مشترک آنها در قبال کره شمالی و ایران تحقق یابد.

آنها همچنین اذعان کردند که اختلافات بین آنها چشم گیر بوده و شامل موضوع معاهده کنترل تسلیحاتی استارت جدید است که سال آینده میلادی منقضی خواهد شد. یکی از موارد دیگر اختلاف آنها نیز مساله اخراج های تلافی جویانه دو کشور است.

وزیر خارجه روسیه در ادامه درباره پیشنهاد آمریکا برای وارد شدن چین به معاهده استارت جدید گفت: پکن گفته علاقه ای به پیوستن به این معاهده ندارد او همچنین بر تمایل مسکو به منظور زنده نگه داشتن این توافق تاکید نمود.

پمپئو نیز گفت: او و لاوروف زمانی کافی را برای صحبت درباره اوکراین اختصاص دادند و آمریکا از موضعش مبنی بر اینکه شبه جزیره کریمه متعلق به اوکراین است عقب نشینی نخواهد نمود.

پمپئو به مساله تحقیقات برای استیضاح ترامپ که با اوکراین ارتباط پیدا نموده اشاره ای نکرد و گفت: به آنچه این دولت در آمریکا برای دفاع، امنیت و حاکمیت آن کشور انجام داده افتخار می نماید.

پمپئو همچنین به لاوروف گفت: دولت آمریکا با هرگونه مداخله در انتخابات مقابله نموده و خواهد نمود.

وزیر خارجه آمریکا درباره موضوع مداخله انتخاباتی گفت: من صراحتا گفتم که این یک مساله غیرقابل قبول بوده و ما توقعاتمان از روسیه را نیز صراحتا گفته ایم.

وی ادامه داد: دولت دونالد ترامپ همیشه کوشش خواهد نمود تا از تمامیت انتخابات ما محافظت کند. چنانچه روسیه یا هر بازیگر خارجی دیگری دست به گام هایی برای تضعیف فرآیندهای دموکراتیک ما بزند ما در پاسخ به آن دست به اقدام خواهیم زد.

لاوروف به نوبه خود آنچه موج سوء ظن های غلبه یافته در واشنگتن در رابطه با مساله مداخله انتخاباتی خواند به استهزاء گرفته و بار دیگر خواهان آن شد که سند و مدرک چنین اقداماتی در اختیار مسکو قرار بگیرد.

لاوروف افزود: تمامی برآورد ها درباره ادعای مداخله ما در فرآیندهای داخلی آمریکا بی پایه و اساس هستند. هیچ کس به ما هیچ سند و مدرکی نداده، زیرا این سند و مدرک ها به سادگی موجود نیستند.

لاوروف پیش از ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید بار دیگر براین که کشورش هیچ گونه مداخله ای در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا نداشته تاکید نمود.

او اظهار کرد: نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر این که روسیه به نفع ترامپ در این انتخابات مداخله نموده بی پایه و اساس است.

لاوروف همچنین بار دیگر پیشنهاد روسیه را برای منتشر کردن ارتباطات محرمانه با آمریکا به منظور حل یکسری نگرانی ها مربوط به سال 2016 که به گفته وی از سوی دولت اوباما رد شد، تکرار کرد.

پمپئو از این پیشنهاد لاوروف تحت تاثیر قرار نگرفته و گفت: آمریکا تاکنون نتایج خود را منتشر نموده است.

او اظهار کرد: ما فکر نمی کنیم درباره آنچه انتشار یافته اشتباهی وجود داشته باشد.

گفتنی است که لاوروف در حالی به واشنگتن سفرکرد که پیش از آن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پاریس با رهبران اوکراین، فرانسه و آلمان ملاقات نموده بود. این مذاکرات با میانجیگری رهبران فرانسه و آلمان انجام شد. دو رئیس جمهوری روسیه و اوکراین بر کوشش جهت برقراری آتش بس جامع و فراگیر در شرق اوکراین قبل از فرارسیدن سال نوی میلادی توافق کردند، این بعد از اولین ملاقات این دو در پاریس در نشست چهارجانبه بود.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "پمپئو و لاوروف در واشنگتن به خبرنگاران چه گفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو و لاوروف در واشنگتن به خبرنگاران چه گفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید