چاپ سه بعدی حمام و توالت امکانپذیر شد

مهندسان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور پیروز به چاپ سه بعدی اتاقک های حمام و توالت پیش ساخته تنها طی یک نصف روز شدند.

چاپ سه بعدی حمام و توالت امکانپذیر شد

فناوری چاپ سه بعدی تأثیرگذاری واقعی و مهمی در دنیای ساخت و ساز خواهد داشت و همین حالا هم دفاتر، خانه ها و حتی کاخ هایی را دیده ایم که با فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده است.

اکنون محققان سنگاپوری پیروز به چاپ سه بعدی یک اتاقک حمام و توالت طی یک روز شده اند.

کلید پیروزیت رویکرد جدید محققان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور مخلوط بتن مخصوص طراحی شده توسط آنان است که شامل مواد سازگار با محیط زیست مانند ژئوپلیمرهای ساخته شده از خاکستر زباله ها است. این بتن به اندازه کافی مرطوب هست تا از نازل چاپگر سه بعدی بیرون بیاید، اما سریع سفت می گردد تا دستگاه بتواند لایه دیگری را روی آن قرار دهد.

چاپگر به راحتی می تواند دیواره این دستشویی را لایه به لایه از روی زمین بسازد و بالا بیاید.

به گفته محققان، این روش باعث صرفه جویی در مواد و وزن تا 30 درصد می گردد و تقریباً نصف زمان ساخت یک حمام و توالت بتنی پیش ساخته معمولی وقت می گیرد.

این نوع از توالت و حمام های از پیش ساخته شده از سال 2014 در پروژه های ساختمانی سنگاپور رایج شده است تا در نیروی انسانی و زمان صرفه جویی گردد.

این تیم دو نمونه از این حمام و توالت را با روش جدید خود ساخت که مدل کوچک تر 9 ساعت و ساخت مدل دوم که بزرگ تر بود کمی بیشتر از 12 ساعت طول کشید.

پس از تکمیل فرآیند ساخت دیواره، شیرآلات و اتصالات مانند دستشویی، آینه، دوش و توالت طی حدود پنج روز به آن اضافه می گردد. سپس این حمام های پیش ساخته، سبک، ارزان و سازگار با محیط زیست می توانند به محل ساخت و ساز ساختمان ها منتقل و در واحدهای آن جاگذاری شوند.

پروفسور تان مینگ جن سرپرست این پروژه گفت: با چاپ این حمام و توالت های آماده، شرکت ها می توانند در هزینه های خود و همچنین هزینه های نیروی انسانی صرفه جویی نمایند. این روش امنیت محل کار را بهبود می بخشد، زیرا ربات ها این کار را انجام می دهند.

اکنون تیم سازنده در حال کوشش برای به دست آوردن تأیید مقامات نظام مهندسی برای دریافت مجوز استفاده از این فناوری در ساختمان ها هستند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "چاپ سه بعدی حمام و توالت امکانپذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ سه بعدی حمام و توالت امکانپذیر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید