گلایه خانواده ها از لغو اعزام نونهالان و فرافکنی فدراسیون شطرنج

خانواده شطرنج بازانی که به رقابت های قهرمانی دنیا رده های سنی اعزام نشدند درباره این موضوع از فدراسیون گله مند هستند. البته فدراسیون شطرنج نیز تقصیر را گردن وزارت ورزش و خانواده ها انداخته است.

گلایه خانواده ها از لغو اعزام نونهالان و فرافکنی فدراسیون شطرنج

به گزارش خبرنگاران، رقابت های شطرنج قهرمانی رده های سنی دنیا این روزها در اسپانیا در جریان است. این در حالی است که قرار بود شطرنج بازان نونهال ایرانی هم در این رقابت حضور داشته باشند اما لحظه آخر این اعزام لغو شد. رییس فدراسیون شطرنج در مورد لغو این اعزام گفته بود که متاسفانه تغییراتی در قوانین سفارت ایجاد شده و کارها گره خورده است.

اما گویا صحبت های پهلوان زاده در مورد علت لغو این اعزام، خانواده های شطرنج بازان را قانع ننموده و آن ها برای این موضوع از فدراسیون گلایه دارند. خانواده شطرنج بازانی همچون آرتین اشرف، امیرحسام جلالوند و بردیا دانشور می گویند دیگر این فرصت در رده های سنی برای فرزندان شان پیش نخواهد آمد و مدعی هستند که اگر کمی زودتر این موضوع به آنها گفته می شد خودشان برای دریافت ویزا اقدام می کردند. آن ها می گویند که هزینه های زیادی برای فرزندان شان انجام داده اند ولی به دلیل کم کاری مسئولان نتوانستند نتیجه آن را ببینند.

مادر آرتین اشرف که دارنده 2 مدال طلای قهرمانی آسیا مغولستان، 2 مدال طلای قهرمانی آسیا ازبکستان، دارنده مدال برنز قهرمانی مدارس آسیا تهران و دو مدال نقره آسیایی تایلند است در این باره به خبرنگاران گفت: پسر من 10 ساله است و قهرمانی دو سال پیاپی قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد. سال گذشته هم او را به مسابقات رده های سنی قهرمانی دنیا برزیل نفرستادند. به ما گفتند که برزیل دور است و با علت هایی چون نداشتن پول یا اینکه برزیل امن نیست، از اعزام خودداری کردند. حتی ما را ناامید کردند که ممکن است فرزندمان مدال نگیرد. در این دوره از رقابت ها هم حدود یک ماه تا یک ماه و نیم پیش از ما خواسته شده بود که مدارک فرزندانمان را برای اعزام به این مسابقه ارسال کنیم. ما هم مدارک را تحویل دادیم و کلی هم هزینه کردیم اما در لحظه پایانی به ما گفتند که اعزام نخواهیم شد. 10 روز مانده به اعزام دیدیم که هیچ خبری نیست.

وی ادامه داد: هر روز با مسئول برگزاری این مسابقه تماس داشتیم اما پاسخی در کار نبود. گاها هم می گفتند که در دست اقدام است اما جواب واضحی به ما نمی دادند. گویا به مشکل برخورده بودند ولی به ما نمی گفتند. یک شنبه مسابقات شروع می شد و آن ها دقیقا چهارشنبه ظهر به ما اعلام کردند که سفارت ویزا نداده است. بچه ها باید حداقل یک روز قبل می رسیدند تا با شرایط آب و هوایی و ساعت آنجا هماهنگ شوند. جدای از علت نرفتن، ما حتی زمان برای اینکه خود اقدام کنیم نداشتیم. پاسپورت ها و مدارک دست مسئولان بود. کار خود را دست یک مشت آدم بی مسئولیت سپرده بودیم که استعدادهای بچه های ما را نابود نمایند. افشین تهرانی مسئول اعزام به این مسابقات تقصیر را گردن رییس فدراسیون می اندازد. تهرانی می گوید اگر پهلوان زاده می خواست این اعزام انجام گردد می توانست ویزا را بگیرد.

پدر آرتین اشرف هم در مورد علت لغو این موضوع به خبرنگاران گفت: وزارت امور خارجه از وزرات ورزش خواسته بود که اسامی نفراتی که می خواستند به اسپانیا بروند را به سفارت اسپانیا اعلام کند و وزارت ورزش هم گویا فقط با اعزام ورزشکاران (بدون همراهان) موافقت نموده بود. وزارت ورزش با اعزام بچه 10 ساله موافقت ننموده و اسمی به سفارت اعلام ننموده است. کار به این سادگی را نمی دانم چرا نخواستند انجام دهند. لازم بود فقط یک تاییدیه بدهند، هزینه با خود خانواده ها بود. ما حتی هزینه آرتین تا سفارت اسپانیا را خود انجام دادیم علی رغم اینکه باید فدراسیون انجام می داد. حدود 8 تا 9 میلیون تومان برای آرتین و مادرش هزینه کردم. برای هر نفر 150 یورو برای ویزا، یک میلیون تومان برای ترجمه مدارک به اسپانیایی و هزینه های جانبی رفت و آمد به تهران جمعا 8 تا 9 میلیون هزینه شد. بماند که چه هزینه هایی هم برای کلاس های قبل، مربی های مختلف حضوری، مربیان اینترنتی، اعزام به تورنمنت های مختلف چون ابوظبی، پایتخت تهران و رشت صورت گرفته تا ثمره آن را ببینیم اما متاسفانه کاری را که با مدیریت صحیح می توانستند برطرف نمایند انجام ندادند.

وی اضافه نمود: فکر می کنم افرادی هم که در سفارت اسپانیا هستند آن قدر منطق دارند و می دانند که بچه زیر 10 ساله نمی تواند مستقل برود. آن هم با سرپرستی که دارند، فردی پا به سن گذاشته که نمی تواند با فرزندان ما ارتباط عاطفی برقرار کند تا ما با خیال آسوده فرزندمان را به او بسپاریم. 2 هفته باید فرزندان مان از خانواده دور باشند، آن ها اداب خاصی برای غذا خوردن، خوابیدن، حمام کردن دارند و واقعا نمی گردد آنها را تنها به اسپانیا فرستاد. متاسفانه همانطور که گفتم بدون مدیریت کردن فقط زمان دریافتد، پهلوان زاده تقصیر را گردن وزارت، وزارت مقصر را فدراسیون می اندازد که اسامی را روز اول کامل نداده است. این وسط تنها استعدادهای ما و خودمان که همراه با آن ها خون دل خورده ایم ناامید شدیم و استعدادهای ما که قرار بود در آن مسابقات استاد بزرگ شطرنج و استاد فیده شوند بر فنا رفت.

مادر امیرحسام جلال وند دارنده نقره دنیا بلاروس، نیز در این باره به خبرنگاران گفت: نمی دانیم علت لغو اعزام چه بود. یک روز قبل از مسابقه به ما گفتند که اعزام امکان پذیر نیست. با مسئولان فدراسیون که صحبت کردیم جوابی نگرفتیم، سفارت هم که جواب نمی دهد و می گوید که باید کسی که پیگیر پرونده بوده اقدام کند. ما همدانی هستیم و دسترسی به تهران نداریم. پسر من می خواست در رده سنی زیر 8 سال رقابت کند. او 4 سال تمام در تورنمنت های مختلفی چون بلاروس، تایلند، آذربایجان و همچنین تورنمنت های داخلی رفته بود. برای تمرین وقت گذاشتیم و هزینه کردیم، برای دریافت ویزا و ترجمه مدارک هم هزینه کردیم. اما این فرصت از فرزند ما گرفته شد.

وی ادامه داد: پسرمان دیگر فرصت حضور در رقابت های قهرمانی زیر 8 سال را نخواهد داشت. نباید با احساسات بچه ها بازی نمایند. نمی گویم که امیرحسام قهرمان یا نایب قهرمان می شد اما می توانست حرفی برای گفتن داشته باشد. حتی تمامی هزینه های اعزام نیز به عهده خودمان بود. به ما گفته بودند که سهمیه حضور در مسابقه را نداریم و باید با هزینه خود برویم. هزینه امیرحسام و من که همراهش می رفتیم سرجمع 2500 یورو می شد. ما قبول نموده بودیم که تمام هزینه ها را بدهیم با این وجود باز هم نشد.

مادر بردیا دانشور هم دارنده دو مدال طلا و نقره قهرمانی دنیا بلاروس و همچنین دو نقره قهرمانی آسیا تایلند نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت: نمی دانیم چرا دلیل لغو اعزام را خیلی سربسته از رسانه ها شنیدیم. به ما گفته بودند که خانواده ها نمی توانند فرزندان شان را همراهی نمایند که من موافقت ننموده بودم اما روز آخر گفتند که ویزا برگشت خورده است. گله ما بیشتر این است که چرا دیر به ما گفتند. اگر زودتر می گفتند خودمان اقدام می کردیم. انتظار داریم که حداقل اگر حمایتی نیست سنگ جلوی پای ما نیندازند. هزینه های سفر بردیا با فدراسیون بود و من باید تنها برای خودم هزینه می کردم. اگر می رفتیم 1100 یورو برای هتل و اقامتم و نزدیک 5 میلیون و 500 تومان هم هزینه پرواز بود.

مهرداد پهلوان زاده هم پیش از این در مورد این موضوع به خبرنگاران گفته بود که متاسفانه نشد. سفارت کشورهای اروپایی هربار برای دریافت ویزا سخت تر می گیرند. قبلا برای دریافت ویزا فقط فرم و معرفی نامه، تمکن مالی، گردش حساب، سند، نامه کمیته ملی المپیک و نامه فدراسیون لازم بود، اما این بار نامه وزارت خارجه هم احتیاج بود. ما هیچ وقت از وزارت ورزش مجوز اعزام برای پدرو مادرها نمی گرفتیم. یعنی وزارت ورزش هیچ گاه برای پدرو مادرها مجوز نمی داد. خود به خود وقتی سفارت می دید که بچه ها به مسابقه می روند با وجودی که پدر و مادرها دعوت نامه نداشتند ویزا برای همه صادر می کرد اما اکنون چون در میان اسامی معرفی شده نام پدرومادرها همانند قبل نبود، از طرفی هم وزارت ورزش نام خانواده ها را به سفارت معرفی نکرد نتوانستیم اعزام داشته باشیم. پدرو مادرها هم گفتند بدون حضورخودشان اجازه شرکت فرزندانشان را در مسابقه نمی دهند. در حقیقت کار گره خورد و نشد که حل کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گلایه خانواده ها از لغو اعزام نونهالان و فرافکنی فدراسیون شطرنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه خانواده ها از لغو اعزام نونهالان و فرافکنی فدراسیون شطرنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید