6 نکته درباره تهدیدهای سیگار برای محیط زیست

به گزارش وبلاگ خودمونی، سیگار فارغ از تمام آسیب هایی که برای انسان به دنبال دارد به عنوان یک ماده بسیار خطرناک برای طبیعت شناخته می گردد چون در فیلتر آن تا 4000 ماده خطرناک اعم از فلزات سنگین وجود دارد که تجزیه آن در طبیعت بین یک تا 36 ماه طول می کشد.

6 نکته درباره تهدیدهای سیگار برای محیط زیست

به گزارش خبرنگاران، در فیلتر سیگار بین 2000 تا 4000 ماده خطرناک اعم از فلزات سنگین وجود دارد که می تواند حیات انسان و حیوان را تهدید کند. در ادامه فاطمه اکبرپور - رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران - در گفت و گو با خبرنگاران به شش نکته درباره آسیب های سیگار به محیط زیست اشاره نموده است:

90 درصد از فیلتر سیگارهای فراوریی در دنیا از اَسِتان سلولز است که به سختی تجزیه می شوند. این ماده به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی و خطرناک علاوه بر تهدید محیط زیست، سلامت انسان، گیاهان و سایر جانداران را به مخاطره می اندازد.

تجزیه و تخریب اَسِتان سلولز در طبیعت در شرایط بی هوازی بین یک تا دو ماه، در خاک بین شش تا 9 ماه و در آب های شیرین 36 ماه طول می کشد بنابراین یکی از معضلات زیست محیطی ناشی از استعمال دخانیات از جمله سیگار صرف نظر از ضررهای آن بر سلامت انسان ها، دفع ته سیگارها (فیلتر سیگار) در محیط زیست است که آلودگی خاک و اثرات منفی در رشد گیاهان، جانداران و پرندگان را به دنبال دارد.

فیلتر سیگار به وسیله روان آب ها و باران به جریان های آبی منتقل و با ورود به زنجیره غذایی سبب مسمومیت پستانداران دریایی، موجودات آبزی، لاک پشت ها و ... می گردد و تنوع زیستی را تهدید می نماید.

فیلتر سیگار دارای مواد شیمیایی متعدد خطرناک نیز است که باعث آسیب رساندن به محیط زیست می گردد همچنین بالغ بر 4000 ترکیب شیمیایی بر اثر استعمال سیگار حاصل می گردد که 3000 مورد آن در فاز گازی و 1000 مورد آن در فاز جامد و نیمه جامد از جمله فیلتر سیگار است.

هیدروکربن های پلی آرماتیک، نیتروز آمین ها، آمین های آرماتیک، فرمالدئید، استالدئید، بنزن و فلزات سمی نظیر آلومینیوم، روی، سرب، سلنیم، کرم، نیکل و کادمیم از جمله این مواد خطرناک است که به شکل بیش از 60 ماده شیمیایی ترکیبی دارای خاصیت سرطان زایی فراوری می گردد. این مواد خطرناک با ورود به محیط زیست سبب آلودگی آب، خاک و هوا می شوند و سلامتی انسان و تنوع زیستی را نشانه می گیرند.

کاغذ دور فیلتر سیگار از بهترین جنس کاغذ یعنی ورق های شیت است که برای فراوری آن درختان زیادی نابود می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "6 نکته درباره تهدیدهای سیگار برای محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 نکته درباره تهدیدهای سیگار برای محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید